Černé ovce z 25. 4. 2016

  • 15. 3. 2017
  • Mgr. Šárka Smetanová

Byla jsem pozvána, abych se vyjádřila k případu v pořadu Černé ovce. Vysílání proběhlo 25.4.2016 a sdílím tedy s Vámi.

Černé ovce – ke shlédnutí zde

Manželé Zenklovi koupili dům přes realitní kancelář Razka reality, s.r.o. Po několika měsících bydlení se však začaly projevovat skryté vady na nemovitosti. Z drobných prasklinek se staly velké, začala se objevovat značná vlhkost a rozsáhlé plísně na stěnách. I přes okamžitou snahu vady odstranit, bylo vše účinné jen krátkodobě. Vážnějším problémem ještě byla skutečnost, že v důsledku vlhkosti v domě se zhoršoval zdravotní stav dětí. Situace byla tak neúnosná, že se noví majitelé rozhodli podat reklamaci vad, tedy uplatnit nárok na náhradu škody, na odstranění vad, příp. na slevu z kupní ceny. Bohužel bývalá majitelka žádosti nevyhověla a celkově nechtěla spolupracovat a vady řešit. Realitní kancelář Razka reality také již neměla zájem problém jakkoliv řešit.

Podle tvrzení Mgr. Šárky Smetanové, advokátky však v tomto případě došlo k porušení smluvních podmínek „… je-li předmětem prodej domu k bydlení, tak ten dům musí být obyvatelný, nesmí být zdraví škodlivý.“

Jak tedy dál? V případě, že koupíte nemovitost se skrytými vadami?

Pokud prodávající v přiměřené době nezačne vady odstraňovat nebo není ochotna poskytnout slevu z kupní ceny, nezbývá kupujícímu než se obrátit se svým nárokem na soud.

Pokud si nejste při koupi nemovitosti jisti jejím stavem, je lepší pozvat si k prohlídce odborníka, nepodceňujte ani roli realitní kanceláře a vyhledejte pomoc advokáta, který Vám pomůže chránit Vaše práva.

Jak také upozorňuje víceprezident Asociace realitních kanceláří JUDr. Miroslav Duda „Klient od realitní kanceláře podle § 5 nového občanského zákoníku očekává odbornou pomoc, že mu poskytne relevantní informace o té nemovitosti. Tzn. upozorní ho např. aby si přizval advokáta ke kontrole kupní smlouvy, upozorní ho, aby si, má-li pochybnosti, přizval stavebního technika, který mu posoudí stav té nemovitosti, zda tam např. nehrozí vznik nějakých skrytých závad apod.